Haber

Hawaii’de Orman Yangınlarında Ölü Sayısı 93’e Ulaştı

ABD’nin Hawaii eyaletinde çıkan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 93’e ulaşırken, olayın ülkede son 100 yılda en fazla can kaybının yaşandığı orman yangınları olarak kayıtlara geçtiği bildirildi.

CNN’in haberine göre Maui Bölge Yönetimi’nden yapılan açıklamada, yangınlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 93’e çıktığı paylaşıldı.

Bölgedeki yetkililer, Big Island ve Maui Island’da devam eden orman yangınlarındaki son durumla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Hawaii Valisi Josh Green, “Şimdi hepiniz bugün sahada ne olduğunu merak ediyorsunuz. Daha çok ölüm oldu” dedi. bilgisini paylaştı.

Ölü sayısının daha da artmasını beklediklerini söyleyen Green, “Bu, Hawaii’nin yaşadığı en büyük felaket. 2 bin 200 civarında yapı yıkıldı ve hasar miktarı 6 milyar doları buldu.” söz konusu.

Bölgenin sadece yüzde 3’ü arandı

Maui Polis Şefi John Pelletier, hayatını kaybedenlerden sadece ikisinin kimliğinin tespit edilebildiğini söyledi.

Arama kurtarma çalışmalarını bir an önce yürütmek istediklerini belirten Pelletier, “Ancak şu ana kadar yangın bölgesinin sadece yüzde 3’ünü köpeklerle arayabildik.” söz konusu.

ABD’de son 100 yılın en yüksek can kaybı olan orman yangını

İtfaiye Şefi Lori Moore-Merrell, Hawaii’deki can kaybının, 85 kişinin hayatını kaybettiği 2018 Kaliforniya yangınlarını geride bıraktığını söyledi.

Moore-Merrell, “Hawaii’deki yangınlar, ABD’de son 100 yılda çıkan en ölümcül orman yangınları oldu” dedi. söz konusu.

Yangın alarmları çalışmadı

Yangınlar sırasında Maui adasının her yerine yerleştirilen 80 afet uyarı sireninden hiçbirinin çalışmadığı ortaya çıktı.

Hawaii Acil Durum İdaresi Ajansı sözcüsü Adam Weintraub yaptığı açıklamada, sirenlerin hiçbirinin aktif olmadığını söyledi.

Acil bir durumda halkı tahliyeye çağıracak sirenlerin neden çalışmadığına dair bilgi vermeyen Weintraub, iddiayla ilgili devlet yetkilileriyle birlikte araştırma yapacaklarını söyledi.

Weintraub, yangınlar sırasında cep telefonlarına uyarı notlarının gönderildiğini, radyo ve televizyon aracılığıyla uyarıların yapıldığını ancak elektrik olmadığı için bölge halkının bu uyarıların hiçbirini alamadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu