Haber

1999 depremini soruşturan savcıdan uyarı: Delilleri karartmayın

Maraş depremlerinde 10 ilde 6 bin 444 bina yıkıldı. Yedi ilde soruşturma başlatıldı. Bir müteahhit gözaltına alındı. 1999 depremini araştıran eski CHP Milletvekili Ali Gündüz, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSK) ve Adalet Bakanlığı’nı etiketleyerek uyarılarda bulundu.

Gündüz’ün Twitter paylaşımı şöyle: “17 Ağustos depremini yaşamış ve sorumlular hakkında soruşturma yürütmüş dönemin C. Savcısı olarak enkaz kaldırılmadan yıkılan binalardan beton ve demir numunelerinin alınmasının değerli olduğunu söylüyorum. kaldırılması ve projeye karşı olanların belirlenmesi.

Delillerin bu aşamada eksiksiz olarak toplanması, suçluların tespiti açısından bundan sonraki yargılamaların temelini oluşturacaktır. Bölgedeki arkadaşlar aynı anda beyin sarsıntısı mağduru olduklarından, HSK’nın bölgeye dönüşümlü olarak yeterli sayıda hakim/savcıya yetki vermesi zorunludur. Ayrıca yıkılan ve hasar gören binalara ait imar ve ruhsat belgelerinin de bu aşamada ilgili belediyelerden temin edilerek gözaltına alınması gerekiyor. (HABER MERKEZİ)

kose-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu